2011. szeptember 30., péntek

Öt Változó Állapot



Az Őt Elem elmélet, amelyet az akupunktúrából is ismerhetünk már a tű előtt is létezett, ezért elsősorban nem a gyógyítással kapcsolatos, hanem a jelenségvilág leírását tartalmazza. Két fontos dolgot kell tudnunk ezzel az elmélettel kapcsolatban, hogy mi nem az, illetve hogyan ne nézzük ezt az öt megjelenési formát. Először is ezek nem különálló Elemek, mivel önmagukban egyik sem tud létezni. Ha ebből a rendszerből kivesszük az egyiket, akkor az összes többi is eltűnik, mivel egymásra alapozzák működésüket. Önmagukban nem teljesek és szubsztancia mentesek. Az Öt Elem állandóan változásban van, állandóan egymásba alakulnak, ezért a legjobb kifejezés dr. Pressing Lajos után, a Változó Állapot. Az Öt Változó Állapot Elmélete öt állapot leírását tartalmazza. Ezek sorrendben: a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz. Egyik Elem sem több mint a másik, egyik sem helyezhető a másik alá vagy fölé. A Fa jelentheti egyben a fát is, de inkább fásságot, mint a Víz vizességet, a Föld földiességet, a Fém fémességet, a Tűz tüzességet. Egy ember életében mind az öt Elem megtalálható, de általában kettő mindig erősebben működik, mint a többi. Ennek a két Változó Állapotnak a harca illetve a harcból felszabaduló feszültségek hozzák létre mindennapi pozitív és negatív konfliktusainkat. Természetesen a fejlődés során a hangsúly más Elemre is áttevődhet. Elmondható, hogy gyerekkorban főleg a Fa-Tűz, tinédzserkor után a Tűz-Föld, felnőtt korban a Föld-Fém, és az élet utolsó éveiben, illetve perceiben a Föld-Víz és Víz-Fa befolyás alatt állunk. Átmeneti időszakokban gyakorta előfordul, hogy nem két egymás melletti Elem befolyásolja életünket, hanem egymással szemben lévő állapotok ösztökélnek a továbbjutásra. Érdemes megjegyezni, hogy az Öt Változó Állapot egyes Elemei nem egyeznek az asztrológiai Elemekkel. Az azonos neveken kívül csupán hasonlóságokról beszélhetünk.
A részletes leírás olvasása során találkozhatunk olyan emberi tulajdonságokkal, amelyekben magunkra ismerhetünk. Sőt, ha alaposan megvizsgáljuk ezeket a jellem-leírásokat, azt láthatjuk, hogy élethelyzetektől függően, minden Elemből találunk ránk jellemző vonásokat. Csupán néha tudatosabb vagy mélyebb régióinkban éljük meg őket. Az, hogy melyik Elem hatásától függünk a legjobban, a hozott, és a szerzett karakterünktől függ. A hozott karaktert a fogamzás pillanata, és az előtte lévő életeink minősége alakítja ki. Ez általában egy, de néhány esetben kettő Elemet adhat számunkra. Ez a Karakter, életünk alapvető jellemét alakítja ki. Nincs rá képlet, amellyel ezt ki lehetne számolni, csak beavatott emberek képesek ezt megmondani. Normális esetben, ha gyermekkori neveltetésünk szabad teret adott ezen karakterünknek, ennek az Elemnek a tulajdonságai okozzák számunkra a legnagyobb örömöt és biztonságot. Ez az alaptermészet nem jó, és nem rossz. Alakításra vár. Mindenki megkapta a saját alaptermészetét, amely csírájában tartalmazza a fejlődéshez szükséges potencialitásokat, magokat, de ezt nekünk kell jóvá fejleszteni.
A többi karaktert, a születésünk pillanatában szereztük meg, méghozzá egyet a születés évétől, egyet a születés hónapjától, egyet a születés napjától, és egyet a születés percétől, vagy pillanatától. Ideális esetben ez öt elemet ad ki, de mint láthatjuk (két hozott elem esetén), ez néha több is lehet. A helyzetet tovább bonyolítja az, hogy az egyes idősíkokban megszerzett Elemek lehetnek különbözőek, de megegyezők is. Általában vegyesen szoktak jelen lenni. Így például, beszélhetünk egy emberről, aki vizes karaktert hozott, a föld évében, a tűz havában, a fa órájában és a víz percében, mellőzve a fém elemet. Nem zárható ki a teljesen azonos elem-kombináció, de valószínű, az ilyen ember nem lenne életrevaló, és a természet sem engedné az ily mértékű egybeesést.
A következőkben először megtekintjük az Elemeket önmagukban, harmonikus - elegendő minőség és mennyiség - és diszharmonikus – túlzott mennyiség, vagy hiány - szempontjából, ezután pedig egymásra gyakorolt hatásukat. A megértés kedvéért testi, illetve lelki szintre is felbontjuk az Elemek tárgyalását.

Az Öt Változó Állapot részletezéseA FA Változó ÁllapotaA Fát azért választjuk elsőnek, mert az élet szempontjából ez az első Elem, amely kibújik a földből, és mozgásba lendül. Először a leggyakorlatiasabb oldalról, lelki szinten próbáljuk megközelíteni, hogy milyen egy kizárólag fa típusú ember. A Fa egyhelyben áll, és birtokolja a körülötte lévő dolgokat, megfogja azokat, és mint a fa törzse mutatja, magas szintre felemeli. Ez a Fa harmonikus oldala. A tudósok, és mindazok, akik bizonyos területen nagyot alkottak, magasra vittek bizonyos dolgokat, Fa tulajdonságúaknak mondhatók. Ebből kiindulva Fa Elemre van szüksége egy olyan embernek, aki depresszív, szétesett és kitartás hiányában nem találja meg az életében azokat a kvalitásokat, amelyek számára célokat adnának. Ennek az Elemnek az összpontosító ereje egyfajta lehetőséget nyújt ahhoz, hogy az ember végigmenjen egy úton, és elérje a célját.
Mint ahogy egy növény sem szereti a gyakori átültetéseket, úgy a Fa jegyű emberek sem szeretik a nem követhető, hirtelen változásokat. Egy váratlan költözés, vagy munkahelyi változás alapjaiban megrengetheti biztonságérzetét.
Elegendő Fa Elem esetén, az ember igen precíz és kitartó, a családcentrikusságuk gyökereit mélyen az otthonba eresztik.
Amikor túl sok Fa van jelen egy emberben, az a fő érzelem alakul ki, hogy erős a különbség, nagy a távolság a saját világ és a külvilág között. Ilyenkor olyan kisebbségi komplexus alakul ki, amely saját maga ellen fordítja a világot. Azt hiszi, hogy mindenki azért született meg, hogy őt piszkálja, és ellene menjen a dolgoknak. Ez kialakíthat egy olyan feszültséget is, amely agresszivitásban, hosszú ideig húzódó haragban jelenik meg. Agresszívvá válik az ember, amikor rájön, hogy ő nem tud bizonyos helyeken érvényesülni. Így kritika, elégedetlenség, agresszió fokozta depresszió lesz végeredményben a diszharmonikus Fa Elem jellemzője.
A Fa típusú embert az ujjak, az izmok - főként a kéz izmai, amelyekkel kapaszkodik, szorít - jellemzik. Ha egy ilyen embernek megfogjuk a kezét, akkor azt érezzük, hogy az megszorít. Mint egy gyökér, átöleli az embert és megfogja. Ezzel is mutatja, hogy megragadja a lehetőségeket, és kiaknázza azokat. Testüket általában vékony bőr borítja, izmaik jól látszódnak, szálkásak.
A Fa állapotot a tigrissel szimbolizálják. A tigris hatalmas, és áldozatát elszántan képes megragadni.
Jellemző kérdés a diszharmonikusan Fa típusú emberhez: Mitől félsz?

A TŰZ Változó ÁllapotaA Tűz Elem tipikus jellemzői a mozgás, türelmetlenség, aktivitás, lelkesedés, inspiráció. Nélküle nincsen mozgásra való törekvés. A Tűz mindenhova elvisz, nem engedi, hogy a dolgok elfásuljanak. Mivel nem szereti az unalmat, nem engedi meg, hogy ugyanazt, állandóan ugyanazon a szinten tapasztalja. Változtatni akar. És épp ebben rejlik a Tűz hátránya is, amikor túl sok van belőle. A Tűz odamegy, megkóstol valamit, és elégeti, maximálisan kihasználva annak minden lehetőségét. Mindent maga mögött hagy elégetve, elpusztítva, de szemei előtt mindig gyönyör van, mögötte viszont már csak pusztulás. A Tűz típusú embereknél gyakran előfordul kommunikációs probléma, annak ellenére, hogy kapcsolatot könnyen létesítenek. Eleinte ártatlansága miatt elnézik hibáit, de később feszültséget gerjeszt “gyerekessége”.
Szeret mindent megtapintani, a bőrrel mindent érzékelni, mindent megnézni, megenni, lenyelni, és kiüríteni. Mivel hamar megunja a saját tapasztalatait, nem képes még egyszer ugyanazt, ugyanolyan lelkesedéssel átélni, végrehajtani. Kitartását csak a kihívások tarthatják fent.
A Tűz típusú ember általában nedvesebb bőrű, az erei látszódnak. Minden, amire gondol, az látszik is rajta, nem képes elrejtőzni. Ránézünk, és tudjuk, ezért vonásai erősen jellemzik. Lehet nagyon kövér és lehet nagyon vékony. Lehet alacsony és magas. Mint a Tűz is, állandósan változik.
A Tűz állapotot a sárkány szimbolizálja, végtelen intellektuális bölcsességével magason az égben száll, minden dolog felett. Önbizalomra, társadalmi eredményességre, szellemi erőre, egyensúlyra, gyorsaságra, élénkségre és koncentrációra törekszik.
Jellemző kérdés a Tűz típusú emberhez: Mit akarsz?

A FÖLD Változó ÁllapotaÉrtelem, tisztesség, meggondoltság jellemzi őt. Az adott problémát feltérképezi, megérti, pontosan mindent leír, és minden papír, amelyre ír, precízen meg van számozva, esetleg be is karikázva. Bár ezt a Fa típusú ember is megteszi, de míg Ő félelemből, addig a Földiesek az átláthatóság kedvéért. Mindent szeret megérteni. Számára csak azok a dolgok működnek, amelyeket az agya egyszer felfogott. Ez bizonyos szempontból pozitív és negatív is lehet. Az értelmet Európában díjazzák, Keleten annyira nem. Nagyon nagy dolognak gondoljuk, hogy az embert a koponyája és az értelme megkülönbözteti az állattól. Keleten gyakran mondják, hogy nagy észhez kicsike szív járul. A diszharmonikus Föld ember olyan, mint aki fotelben ülve, a kandalló mellett elolvas egy Tai Ji könyvet. Mivel okos hamar megérti a mondanivalót, sőt a Földies ember magas intelligenciája miatt képes rejtett összefüggések meglátására, így ez nem lesz számára kihívás, tehát félreteszi a könyvet. A belső tapasztalás hiánya miatt azonban, valójában semmit sem értett meg annak mélységéről. Rájön, hogy igazából nem kell végigjárni ezt az utat, mivel a könyvben található sok gyakorlat csak azoknak való, akik nem olyan okosak, mint ő. Az ilyen típusú embernek mindig jól esik egy olyan tanítómester, aki néha erélyesen neveli őt. Kitartásuk bizonytalan, mert megértésük függvénye.
A családon belül például ők a nagyszülők. Azok a diszharmonikus földi befolyás alatt álló nagyszülők, akik úgy gondolják, hogy már semmit nem érhetnek el az életükben, már nincsen semmi olyan, ami igazán érdekelné őket, és amúgy is túl öregek és betegek ahhoz, hogy elérjenek dolgokat. Ők hirtelen befásulnak, nem a Fa értelmében, hanem csak intellektuálisan követik már az eseményeket. Ezért a túlzott Föld típusú ember nem a jelenben él, hanem a múltban, vagy a jövőben. Erősen jellemző rá az aggódás, töprengés, illetve az álmodozás, a belefeledkezés a múltba, az emlékezés. Ez az energia szétszóródásához, kiszáradáshoz vezet. A Föld embere megszállottan tud egy bizonyos dolgot végezni, de mint tudjuk a megszállott emberből pont az hiányzik, amire ő annyira vágyakozik, a tapasztalat. Aki egyszer megtapasztal valamit, és abban otthon van, azután már nem akarja jobban megérteni. Ha valaki érti, hogy hogyan működik a szerelem, attól még nem történik semmi. Ha viszont egy Földies embernek problémái vannak hasonló dolgokkal, intellektuális úton próbálja megoldani azokat. Ő az, akinek annyira nem őszinte önmagával szemben, hogy nem hajlandó elfogadni a saját érzelmeit, ezért intellektuális magyarázatok tömkelegét szüli, és nagyon okosan mindent megmagyaráz. Ha a megfelelő időben megkérdezzük, hogy boldog-e, akkor sírással válaszol a kérdésre, annak ellenére, hogy előtte a boldogságról, biztonságról prédikált. Ez volt a diszharmonikus Föld.
A harmonikus Föld nagyon jó: odamegy, megfogja, megnézi a dolog elejét, megnézi a végét, feltérképezi lehetőségeit és már csinálja is. Körültekint és felhasznál. Ilyennek kell lennie egy szülőnek, amikor gyermeke sírásakor megnézi a lehetőségeket, hogy mi lenne a gyereknek a legjobb. Ezért a Föld tud önzetlen lenni.
A bölcsesség is egy földies dolog. Általában kétféle bölcsességet különböztetünk meg a keleti rendszerekben, amelyeket két külön szó jelöl, a tibetiben például a tab és a serab. Az egyik intuitív, női bölcsesség, a másik pedig intellektuális, férfi bölcsesség. Az egyik a tapasztalatokból, a másik az agyból jön. Az utóbbi megért mindent, átlátja a szituációt, és látja, hogy mit kell tenni. A női bölcsességnek nem kell megértenie mindent, csak ránéz, és rögtön tudja, hogy mit kell tenni, és teszi is azt. Például éjjel sír a gyerek, és mind a két szülő fáradt. A férfi végiggondolja, ha még háromszor fog sírni, akkor már biztos nagyon éhes. Végiggondolja, ha már úgyis itt fog sírni egész éjjel, akkor inkább megeteti, és a probléma megoldódott. A nő e helyett egyszerűen feláll és megeteti. Végül is ugyanaz lesz az eredmény, csak az egyik egy kis kunkoron keresztül jutott ugyanoda, míg a másik pedig ment, és megoldotta a problémát.
A Föld típusú embernek, mivel nagyon erősen jellemző rá a nedvesség, a gyomor és a lép túlzott működése, ezért a szíve és a veséje hamar kimerül. Fiatal korban az ilyen ember teljesen egészséges, sajnos bizonyos kor után azonban erős energetikai kimerültség jellemzi. Ennek oka, hogy nagyon erős a felső központ, a fej működése, és az alsókból húzza fel az erőt. Vese és szív elégedetlenségek jellemzik szinte mindegyikőjüket. A Föld Változó Állapotát a Medve szimbolizálja. Bátor, erős, de szórakozni is szeret. Nem agresszív, csak ha bántják, ezért a jelentős üzletembereket is ez az Elem jellemzi. A Föld serkenti a gondolkodást, találékonyságot, és növeli a döntésképességet.
Jellemző kérdés a Föld típusú emberhez: Miért félsz a boldogságtól?

A FÉM Változó ÁllapotaA Fém Elem már yin elem, így ez a belső világot, az értelem számára nem felfogható dimenziókat jelenti. Ennek az Elemnek a felhalmozása pusztán a megértésen keresztül nem lehetséges. A Fém kardjával elvágja az eddigi Yang Elemeket, túljutva rajtuk a módszer nélküli módszerekhez vezet. Segítségével vagyunk képesek bejutni a meditáció intuitív világába. Leíró elméleteket, makacs kötődéseket és filozófiai tételekbe való belebonyolódásokat mindenféle racionális következtetés nélkül képes könnyedén félretenni, szinte gúnyt űzve belőlük. Ha ezt a tulajdonságát túlzásba viszi, képes olyan dolgokat is elvágni, amelyre szüksége lehet. Akiben nagyon erős Fém van, mindenben észrevehet egy nagy ürességet, amelynek következtében idővel semminek sem látja különösebb jelentőségét.
Akik lecsendesítő meditációt végeznek, azok nagyon hamar tapasztalják a dolgokat jellemző ürességet. Észreveszik, hogy minden-minden meg van fertőzve az ürességgel, és mindennek a természete ez. Viszont diszharmonikus Fém esetén az ürességet rosszul értelmezik. Az ürességet a semmivel összekeverik, vagyis nem találnak olyan dolgot, ami életet adna számukra. Üresség és a semmiség között az a különbség, hogy a semmiből nem lehet csinálni valamit, az ürességből pedig bármit. Az ilyen ember mindent elvág, még mielőtt jobban megfigyelte volna.
A Fém Elem, az előző három telítettségéből születik. Tanulni, tapasztalni és levonni a következtetéseket. Ezt a kört addig kell folytatni, míg meg nem látjuk a racionális tudás végességét, sőt egyfajta kiábrándultságot is jó, ha érzünk felé. Ha ez megtörténik, csend keletkezik a fejben, amely már a Fémesség jelenlétére utal.
A szorongást kiváltó érzelmek kezelésének legpozitívabb eszköze ez az Elem, ezért a keletiek szívesen használják. Mivel túl van a módszereken, nincs benne semmilyen trükk. Az ember egyszerűen elhatározza, hogy csak a legjobb érzelmeit hajlandó elfogadni. Így, ha és azon veszi észre magát egy tiszta pillanatában, hogy elragadták az érzelmei, egyszerűen eldobja őket. Ha bármiféle megértést vagy haszonelvet kever döntésébe, problémáin nem lesz képes túljutni.
A Fém típusú embert hidegnek találjuk, amikor érintkezünk vele. A erős szőrzet jellemző rá, mert erő van benne. Nem aggódik és nagyvonalú, életenergiája túlteng benne. A hagyományos kínai orvoslásból tudjuk, hogy a haj a szív és a vese túltengése, vagyis „meghosszabbítása”. A hajon kívül minden más szőrzethez is tartozik valamelyik belső szerv. Ha a szív rendben van, az érzelmek pozitívak, akkor a haj is erősebb.
A Fém Változó Állapotát a Sas szimbolizálja. Repülése a szellemet jelenti, szabadon magasra száll minden megerőltetés nélkül, repülése közben a táj minden részletét megfigyeli. Éber és intelligens, csendes derű jellemzi, szinte láthatatlan. A vadászat kedvenc szórakozásainak egyike.
Jellemző kérdés a Fém típusú emberhez egy kijelentés: Tökéletes vagy, mindent nagyon jól csinálsz!!

A VÍZ Változó ÁllapotaA Víz a leg-yinesebb Elem, a női eszencia lényege. A Víz folyik, mindenhova eljut, mindent észrevesz, mindent képes felfogni, átlátni. Alkalmazkodó képessége olyannyira tökéletes, mintha nem is lenne önálló tulajdonsága, sajátos jelleme.
Lágysága mögött elpusztíthatatlanság kell hogy legyen, hiszen csak olyan valaki képes bármilyen formát felvenni, akinek alaptulajdonságai megváltoztathatatlanok. “Mint ahogy a víz, az egyik leglágyabb dolog, a követ is kivájja”, mondja a mondás.
Mivel állandóan alakul, állandóan változik, saját létezése felől kételyei vannak. Bár környezete tudja, hogy képlékeny jelleme mögött kincsek rejtőznek, de ő ezzel nincs tisztában.
Kétféle víz van: amelyik már megfagyott, illetve amelyik még nem fagyott meg. A pozitív víz az alkalmazkodó képesség, az amit egy férfi szeret a nőben. Ha viszont a Víz már megfagy, egy, a boldogságát elveszített Titán lesz, aki harcol a világ ellen. Ez gyakran előfordul, ha egy Víz Elemű ember, egy erőteljes egyéniség mellett él. Saját tehetetlenségét felismerve utánozni, körbefolyni szeretné őt, felnézve határozottságára. A Víz, folyékony állapotban erre természeténél fogva nem képes. Ezt felismerve félelem és depresszió keríti hatalmába. Ha az ilyen ember fejlődésének ebben a szakaszában nem találja meg azt a szellemi forrást, amelyre támaszkodhat, azt a belső vallást, amely edényül szolgál Vizének, akkor megfagy, és keménnyé válik. Ez megjelenhet egy önmagára erőltettet viselkedési formában, amelyet makacsság, gőg és akaratosság jellemez.
A Víz típusú embert, a csontok jellemzik. Vékony, hegyes ujjak, vagyis minden nőies tulajdonság. A női ideálok, nagyjából Víz típusúak. A Víz Változó Állapotát a Majom szimbolizálja. Mindenütt ott van, kíváncsi, felismeri szabadságát a szituációkban és ki is éli azt.
Jellemző kérdés a Víz típusú emberhez: Mi a célod?

Az Elemek egymáshoz való viszonyárólKínaiak általában azt javasolják, hogy ha az öt Elem közül az egyikből több van, azt csökkentsük. Viszont Mesterek véleménye szerint, hogyha az egyikből több van, emeljük fel hozzá a többit, mert a lényeg az, hogy egymással legyenek harmóniában, minél magasabb szinten. Lehet valakinek nagyon harmonikus Öt Változó Állapota lényében, de mindegyikből gyengécskén, akkor ő egy gyenge jellem. Inkább legyen mindegyikből nagyon sok és nagyon harmonikus mennyiség, és minőség egyben.
Miután felismertük hogy mely két Elem kapcsolata alakítja jelenleg életünket, tanulmányoznunk kell a következő rendszert, amely segít a többi Elem harmonizálásában:

Az egyes Elemek sorrendben való kialakulásaMint már említettük az Öt Elem kialakulásában van egy sorrendiség, nevezetesen a segítő ciklus. Kétféle kialakulást különböztetünk meg, az egy életen belüli nagy kört, és az apróbb dolgok működéséből kialakuló kis kört.

Nagy KörMagát a születést, illetve az azt követő gyermekkort a Fa Elem jegyében töltöttük le. Ez az időszak az energiagyűjtés és fejlődés időszaka volt, ahol még nem a tapasztalatokon volt a hangsúly, hanem a tapasztalatokat megszerezni képes eszközök kialakításában. Itt veszi kezdetét a Yang. Ezt követően a nemi vágy beindulása, a törekvésre való kényszer jelenik meg a leg-yangabb erő kialakulásában, a Tűzében. Ezt az időszakot a Fa állapotában összegyűjtött erő szétosztása jellemzi, amely új és újabb tapasztalatok megszerzésére motivál bennünket. Az erősen lobogó Tűz lassan elégeti tartalékainkat, de növeli tapasztalatainkat mindaddig, míg felismerjük azt, hogy ezt így nem lehet folytatni tovább. Ez a felismerés általában negyven éves korban szokott bekövetkezni. Ekkor átlépünk a következő szintre, a Földre. Itt kezdetét veszi az idős kor, amikor is az ember már nem új dolgok tanulmányozásával foglalatoskodik, hanem a már kialakult elvárások és igények szerint igyekszik bebiztosítani az életét. Ez nem az alkotás megszűnését jelenti, hanem azt, hogy partra ért és már nem kell a kutatással időt töltenie. Az emberek nagy része ebben az állapotban marad halála előtti rövid kis ideig, amely időszak alatt a Föld Elem diszharmonikussá vagyis konzervatívvá válik. Ettől a ponttól jönne az élet Yin oldala, az ebbe való belépés azonban igen nehéz. Ahhoz hogy át tudjunk jutni, a Yang-ot fel kell adni. Mindazt a tapasztalatot, mindazt a vágyat, amely eddig mozgásban tartott minket, könnyedén el kell hagyjuk. Ide csak azok jutnak el, akik a Yang oldalt, a relatív világot már mélységében is megismerték, vágyaikat kiélték. Ekkor a hideg, élettelen, semmirekellő tapasztalatok sokasága által kiváltott undor fog segíteni a Yin, vagyis az abszolút oldalra való jutásban. Azok az emberek akik életük során nem jutnak el ezekhez a tapasztalásokhoz, a haláluk előtti órákban, percekben, spontán részesülnek a Yin oldal áldásaiból.
A tapasztalatok szerint, a legtöbb ember a Yang oldalról a Yin-re nem kerül át tudatosan, ezért az Öt Elemen belül egy kis kört alakít ki a Yang oldalon. Ez a Fa – Tűz – Föld – Fa...Vagyis amikor megszerzi a kellő tapasztalatokat, majd levonja a tanulságot, az energia hiány miatt a múltba feledkezik, nosztalgiázik és elkezdi utánozni régi emlékeit. Újra járja ugyanazt a kört. Ebben az esetben az élete nem fejlődik, bár ő úgy érzi, mert változásban van.
Az Öt Elemmel való munka csak akkor válhat gyakorlatiassá, ha azokat külön-külön már ismeri valaki. Ehhez rendelkezésre állnak meditációk, de ha a tudatunkat kinyitjuk az Elemek megismerése felé, azok spontán is meg fogják ismertetni magukat. Törekedjünk az egyes Elemek megismerésére, mennyiségének növelésére, de a legfontosabb a kapcsolatuk harmonizálása.
A cél tehát nem az, hogy az egyes állapotokat megtapasztaljuk, hanem az, hogy a lehető legtöbbször bejárjuk ezt a kört, amely spirálisan emel minket egyre magasabb és magasabb szintre!

Az Elemek egymásra hatásaMint már említettük az Öt Változó Állapot Elmélete akkor válik gyakorlatiassá, használhatóvá, ha az Elemek egymásra hatását vizsgáljuk. Négy módszer van arra vonatkozólag, hogyan tudunk hatni az egyes állapotokra. Ebből kettő egyértelmű, de kettő kissé furfangos. Ezek a következők:

Segítő ciklusA segítő ciklus a következő: a Fa táplálja a Tűzet, a Tűz Földet teremt az által, hogy elégeti a fát, a Föld Fémet érlel, a Fém Vizet fakaszt, a Víz pedig növeszti a Fát. Ebből látható, hogyha valamelyik Elemet növelni akarjuk, akkor az előtte lévőt kell növelni. Ha sok Fát teszünk a Tűzre például, akkor a Tűz is nőni fog.

Gátló ciklusA gátló ciklus a következő: a Víz eloltja a Tűzet, a Tűz megolvasztja a Fémet, a Fém kivágja a Fát, a Fa megköti a Földet, a Föld pedig gátat szab a Víznek. Ezt a ciklust akkor használjuk, ha csökkenteni akarjuk valamelyik Elemet. Például, ha sok a Tűz, oltsuk el a Vízzel.

Kihasználó ciklusEzt a módszert akkor használjuk, ha ugyancsak csökkenteni szeretnénk az egyes Elemeket. Ekkor növeljük a soron következő Elemet, mivel az elfogyasztja a csökkenteni kívánt állapotot. Vagyis, ha növeljük a Földet, az csökkenteni fogja a Tüzet, mivel belőle táplálkozik.

Oldó ciklusEzt a módszert akkor alkalmazzuk, ha növelni szeretnénk az adott állapotot. Mivel minden Elemnek gátolnia kell valamely másik elemet, ez erőt vesz el tőle. Ha viszont a gátolt elem már gyenge, ez a szabályzás nem visz el jelentősebb energiát a gátlótól. Így ha csökkentjük a Fémet, nő a Tűz. Ez egyértelmű olyan szempontból is, hogy a csökkent Fém már nem tudja olyan mértékben gátolni a Fát, ami ennek hatására megnövekszik, és jobban tudja táplálni a Tüzet.
A következőkben nézzünk egy példát ezek megértésére.

Hányféleképpen tudunk hatni egy Elemre?Nézzük a Fát. Ha valakinek kevés a “Fája”, mit tudunk tenni. Mi táplálja a Fát? A Víz. Öntözni kell a Fát, hogy felnőjön (1). A Tűz növelése kihasználja a Fát, vagyis csökkenthetjük a Tüzet (2). A Fém, mivel gátolja a Fát, ezért ennek csökkentése vagy növelése ugyancsak szabályozza a Fát (3). A Fa gátolja a Földet, így a Föld gyengítése energiát szabadít fel a Fa számára (5).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése