Az élet az anyagi részecskék szintjén rezgésként jelenik meg. Ez a rezgés egyfajta hullámzásként, váltakoztatásként vetül ki az életbe. Minden, ami a relatív világon belül van, változik. Annak, ami megszületik, meg kell halnia, majd újra valamilyen formában meg kell jelennie. Ez a hullámzás az élet energiája. A változás két szélsőség, két pólus között zajlik. Az egyik szélsőség a tiszta Yin, a másik a tiszta Yang. Minél nagyobb a köztük lévő különbség, annál nagyobb az energia. A kettő váltakozása tartja életben a dolgokat.
A Yin és Yang együttesét hívják TaiJi-nak. Mindenkinek van egy belső TaiJi-ja, amely a körülöttünk lévő világegyetemes külső TaiJi-ban él. A mi belső TaiJi-nk lényegét tekintve nem más, mint a világmindenség TaiJi-jának egy kicsinyített mása. A kettő működése teljes mértékben összefügg, megkülönböztetésükre kissé más alakú, de egészen más színű ábrák léteznek. Ha az univerzum TaiJi-ja tele van élénk örömteli energiákkal, akkor mi is együtt örülünk vele. Ha viszont szenvedünk, az univerzum TaiJi-jában is megjelenik ez a szenvedés. Az Úton járás egyik feladata, hogy a két TaiJi-t összekapcsolja, ezáltal egy egyetemes teljesség részévé teszi lényünket.
A Yin-Yangról több szabályszerűséget is érdemes felismerni.
Az első az, hogy egyik sem létezhet a másik nélkül, mivel nincs fent lent nélkül, nincs kicsi nagy nélkül, nincs éjszaka nappal nélkül s nincs nőiesség férfiasság nélkül. A kettő állandóan kiegészíti egymást, és egymásra fektetik alapjaikat.
"A Yin belül van éltetve a Yang-ot, a Yang kívül van képviselve a Yin-t." - SuWen
A második szabályszerűség arra mutat rá, hogy minden Yin tartalmaz egy magot a Yang-ból, illetve minden Yang tartalmaz egy magot a Yin-ből. Minden nőiesben van férfias, s minden férfiasban van nőies. Ez a mag teszi lehetővé, hogy szélsőséges esetekben egymásba alakulhassanak. Ez azt jelenti, hogy ha valamelyik polaritás túlságosan megnő, idővel átalakul az ellentettjévé. Ennek bemutatására jó példa, mikor a test hőmérséklete hosszantartó magas láz esetén egy bizonyos határt elérve hirtelen a normális alá csökken. Egymástól való függőségük miatt nem léteznek önmagukban. Ahogy az ábra is mutatja, a kör által szimbolizált teljességet csak ketten együtt alkothatják. Természetes esetben, ha az egyik csökken, a másik növekszik.
Embertől független erők leírására használt ábra, a külső TaiJi
A régebbi ábrázolásokon, két egymást kergető hal jelentette a TaiJit, akik egymásra nézve, szemükben tükrözték a másik jelenlétét, vagyis az ellentétes princípiumot. Mára két egyszerűsített ábra terjedt el, a fekete-fehér illetve a kék-piros. Az első az abszolútumot a világegyetemet mutatja ember nélkül. Hívják ezt még az Ég Előtti ábrázolásnak is. A Yin itt minden formát, a Yang a formától való mentességet, azaz a teret és energiáit jelöli. Ezért színük a sötétség és világosság színei kellenek hogy legyenek, azaz fekete és fehér. Megfeleltethető a Föld (Kun) és a Menny (Qian) Guájával. Az emberre nem alkalmazható ez a jel, mivel minőségei e két szélsőség között vannak. Minket az Ég és Föld között a Tűz (Li) és a Víz (Kan) energiái határoznak meg. Ennek színe piros és kék. Hívják ezt még az Ég Utáni ábrázolásnak is.
Az ember működését leíró ábra, a belső TaiJi
A Yin Yang egymáshoz való helyzetét tekintve az ábrán, a Tűznek lentről kell felfelé törnie, míg a Víz a mennyekből hull alá. Ha egy kartonpapírra felrajzoljuk az így kapott ábránkat, és a közepére egy tűt helyezve megforgatjuk azt, megkapjuk a Dao színét, vagyis a lilát. A lila a teljes harmónia színe, mint ahogy annak az embernek az aurája is lila, aki boldog és harmóniában van a környezetével.
A Yin nőies, befogadó elem, amely nem azonos magával a nővel. Minden, ami befogad és összesűrűsödik, alászáll és lecsendesít, hideg, földies illetve tudati szinten a megnyugvással és a bölcsességgel kapcsolatos, a Yinhez sorolható. A szó a hegy árnyékos oldalát jelenti, míg a Yang a naposat. A Yang a férfiasságot sugárzó elem, ami szintén nem egyezik meg magával a férfival. Az energiának ez a típusa ad és kiterjed, felemelkedik és aktivizál, meleg, égies illetve tudati szinten az aktivitással és együttérzéssel kapcsolatos.
Ha a Yin típusú földi energiát akarjuk megismerni, törökülésben üljünk és a következőkre koncentráljunk, ha lehet az esti órákban. A testünk derék alatti része és a Föld — a kissé megnyújtott kilégzés ereje által — összeolvadnak. Ha úgy érezzük, hogy ez sikerült, akkor a továbbiakban már az egész Földre koncentráljunk. Ügyeljünk arra, hogy az energia, amelyet a Földbe áramoltatunk, olyan szélesre is hatoljon, amilyen mélyre. Ezek után koncentráljunk a Földben lévő értékes és különleges rezgéseket tartalmazó ásványokra és ércekre, amelyek a gyakorlat közben fokozatosan erővel, nyugalommal és intuitív bölcsességgel töltik fel lényünket. Ezáltal fokozatosan megismerkedünk a Yin elemmel. Ez nyugodttá, kitartóvá és befogadásra képessé tesz bennünket.
A Yang energia megtapasztalásához vegyünk fel álló helyzetet kis terpeszben, és most a test felső fele olvad össze a fejünk felett elterülő éggel, ha lehet a hajnali órákban. A gyakorlat során a belégzésen legyen a hangsúly, amelynek tudatosítása közben gyűjtsük össze mindazokat a tiszta Yang sugárzásokat, amelyeket a bolygók és csillagok bocsátanak ránk. Érezzük, hogy ez az erő kívül felemeli a fejet és könnyűvé teszi a tartást, belül pedig táplálja, aktivitással és együttérzéssel tölti fel a szellemet. Hamarosan érezhetővé válik a Yang energia, amely élénkít, felemel, felvidít, és megszabadít szorongásainktól.
A Yin, illetve Yang energia egymással ellentétes hatásúak, és mindkettőre szükségünk van, akárcsak az ébrenlétre és az azt kiegészítő alvásra. Az életünkben fellépő problémákat az energiák egyensúlyának felborulása okozza. Ez igaz mind a mentális, mind a testi problémákra. Ha ez utóbbiakat vizsgáljuk, vannak Yin illetve Yang típusú betegségek. Ha túl sokat alszunk, testünkben sok Yin halmozódik fel, amely idővel akár az egészségi állapotunkat is befolyásolhatja. Ugyanez történik, ha nem pihenjük ki magunkat és feléljük Yang energiánkat. Ebből Yang típusú betegségek jöhetnek létre. Ahhoz, hogy ezek ne alakuljanak ki, a kettő, megfelelő időközönkénti váltogatására van szükség, e nélkül életünk nem lesz egészséges és hosszú.
A Yin Yang ábra rajzolását segítő szerkesztés bemutatása
A Yin-Yang elv különböző viszonyításban
Ezzel az elmélettel kapcsolatban többször találkozhattunk olyan megjegyzésekkel, amelyek ugyanazt a dolgot, hol Yin, hol Yang tulajdonsággal illették. Az ilyen megjegyzések, a hibákat leszámítva, nem paradoxonok, amire a teljes relativitásuk ad magyarázatot. Ahhoz, hogy valamiről megállapíthassuk hogy mely polaritáshoz tartozik, viszonyítási rendszerre van szükségünk. A taoista világszemlélet két ilyen viszonyítási alapot használ. Az egyik az univerzum, a másik az ember. Ha a Föld és Ég kapcsolatát megvizsgáljuk e két rendszer szerint, azt kapjuk, hogy a Föld az univerzum szerint Yang, amelyet az Ég Yin-e fogad be, míg az emberre gyakorolt hatása szerint Yin. Az első szemléletet „Eredendőnek”, a másodikat „Az emberre gyakorolt hatás”-nak hívják. Az Éghez képeset a Föld Yang, mert ő változik és átalakul, míg az ember az Anyaföld erejét felszívva, megnyugszik és lecsendesül, Yin-né válva. A legkézenfekvőbb példa erre a férfi-női kapcsolat. A férfi, mint Yang, csinos nők társaságában, átvéve az ő Yinüket, nem elnőiesedik, hanem ellenkezőképp, a Yang fog benne megerősödve dominálni. Az Eredendően Yin, hatásában Yang-ot hozott létre.
A Tűz és Víz ábrázolása a Wudang fő kolostorának egyik ajtaján
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése